Розвиток банківської системи проти старих боргів Фонду гарантування

06.05.2021
На думку інвестиційного банкіра Сергія Фурси, потрібно розв’язати питання боргів ФГВ, щоб рухатись далі.

Реструктуризація боргів Фонду гарантування вкладів, підвищення гарантованої суми та поширення гарантій на Ощадбанк - ці питання будуть унормовані в законопроєкті, який готується до подання у ВР. За словами експертів, це рішення давно на часі.
Кілька місяців тому Рада з фінстабільності зрушила з місця давно назріле питання реструктуризації боргів ФГВФО перед державою. Ці борги сформувались у 2014-16 рр., коли збанкрутувало майже 100 банків, і Фонд виплатив двом мільйонам вкладників 90 млрд грн. Для цього йому довелося взяти в борг 80 млрд грн кредитів від НБУ та Мінфіну під ринкові 10-14%. 

Утім, до 2020 р. ФГВ уже розрахувався з Нацбанком, повернувши разом з відсотками 25,5 млрд грн; достроково розраховується з Мінфіном. Але, навіть повернувши більше 45 млрд  грн, він все ще винен держбюджету близько 50 млрд «тіла» кредитів та понад 60 млрд грн відсотків з графіком нарахування на наступні 10 років. 

Такий стан справ не дозволяє розвиватись банківській системі, зокрема, вирішити давно назрілі питання підвищення гарантованої суми вкладів та поширення гарантій на нових учасників. Тому рішенням Ради з фінансової стабільності було вирішено перевести борги Фонду в умовні зобов’язання. 

«Реструктуризація не означає, що держава «дарує» Фонду його борг. Це означає, що більша частина, а саме відсотки, буде погашатись з коштів, стягнутих з колишніх акціонерів збанкрутілих банків та пов’язаних осіб за завдані ними збитки, - пояснює фінансовий директор ФГВФО Олена Нужненко. – Перерахування до Міністерства фінансів за «тілом» кредиту буде здійснюватися у разі достатності капіталу Фонду для забезпечення майбутніх ризиків».

Збитки, про які говорять у ФГВ, – це щонайменше 230 млрд грн боргів перед кредиторами неплатоспроможних банків внаслідок масового виведення грошей з цих банків ще до їх банкрутства. Фонд судиться за повернення цих коштів з акціонерами банків в українських судах, а віднедавна – уже і за кордоном. 

«Запропонована модель погашення боргів Фонду може стати набагато ефективнішою за нинішню, адже є конкретне джерело походження коштів для сплати основної суми боргу та відсотків і не передбачається списання. Останнім часом уряд демонструє налаштованість взятись за повернення коштів, виведених з банків, і нещодавно запрацювала міжвідомча робоча група з повернення таких активів, яку очолює Прем’єр. Якщо не зволікати з підготовкою законодавства, яке дозволить спрямувати стягнуті кошти на повернення боргів, це буде суттєвим джерелом наповнення держбюджету», - каже керівник практики реструктуризації KPMG Україна Юрій Федорів.

Зараз Фонд розраховується за своїми боргами з регулярних внесків діючих банків, але у разі реструктуризації вивільнені кошти пішли б на розвиток системи гарантування, а саме: 

Підвищення гарантованої суми

До 2014 р. гарантована сума у 200 000 грн дорівнювала 25 000$, проте за нинішнім курсом це трохи більше 7 000$. За даними опитувань, більшість користувачів банківських послуг вважають, що гарантовану суму час підвищувати. У планах ФГВ – поетапне підвищення до 600 000 грн, а з часом - до європейського рівня у 100 000 Євро. Однак передумовою для підвищення, як прописано в рішенні Ради з фінстабільності, має стати все та ж реструктуризація боргів ФГВ. 

Приєднання Ощадбанку до системи гарантування

Всупереч світовій практиці, державний Ощадбанк досі не входить до системи гарантування. Його роздержавлення та включення до ФГВ, як і вирішення питання боргів Фонду, закладено до Меморандуму про співпрацю України з МВФ.

Проте складно уявити, як ФГВ, маючи понад 100 млрд грн боргів, міг би забезпечити гарантії банку з депозитним портфелем у 120 млрд грн. Без ухвалення закону про реструктуризацію інші банки фактично заплатять з власної кишені за приєднання такого учасника.

На думку інвестиційного банкіра Сергія Фурси, потрібно розв’язати питання боргів ФГВ, щоб рухатись далі. «Маємо визнати, що у Фонду гарантування не буде змоги повністю сплатити борг, оскільки він набагато більший, ніж потенційна кількість і якість активів в управлінні Фонду. Те, що Фонд отримав від збанкрутілих банків, в багато разів менше вартує, ніж необхідно виплатити кредиторам. Тому зрозуміло, що цей борг треба реструктуризувати», - каже експерт.

На думку аналітиків, прийшов час розвивати вітчизняну систему гарантування відповідно до сучасних реалій. І важливо зробити це комплексно.