Чергова цеглинка в будівництва фондового ринку виявилася бракованою

07.09.2021
| НВ.Бізнес
Денис Мацуєв: Поки держава не припинить порушувати права міноритарних інвесторів, ніякі спроби зробити інфраструктурні зміни або нові біржі, підписувати меморандуми з міжнародними фінансовими організаціями, не допоможуть створити привабливий фондовий ринок і залучити ні місцевих, ні, тим більше, іноземних інвесторів.

Мені цікаво спостерігати, як держчиновники виконують наказ прем'єр-міністра про створення фондового ринку в Україні.

З останнього — на зборах акціонерів ВАТ Турбоатом, що відбулися 28 серпня, була затверджена ринкова вартість компанії в розмірі 1.95 грн за акцію (яку визначив якийсь нікому не відомий оцінювач). Тоді як акції компанії перебувають у вільному обігу на фондових біржах і протягом останнього року їх курс коливався в межах 7-8,5 грн за акцію.

Згідно із законом на зборах акціонерів інвестори, які проголосували проти значних правочинів компанії, мають право продати емітенту свої акції за ринковою ціною. Таким чином, держпідприємство (75% акцій належить державі), прийнявши таку оцінку, навмисно занизило ціну акцій підприємства в 4 рази. Авжеж, ніхто з міноритарних акціонерів, які голосували проти, не погодиться на таку низьку ціну викупу.

До того ж на зборах проголосували за приєднання до Турбоатому збиткового підприємства Електротяжмаш з незрозумілою оцінкою. Але якщо в цьому злитті оцінка Турбоатома буде по 1.95 грн, то частка міноритаріїв в такому злитті буде неабияк розмитою і отже, вони втратять свої гроші.

Один з клієнтів Dragon Capital, нерезидент, який торгує цінними паперами по всьому світу і в Україні більше 10 років, скаржиться, що його найгірші інвестиції в портфелі пов'язані з компаніями, де або Україна є мажоритарним акціонером, або компанія страждає від дій держави.

ВАТ Укрнафта не сплачувала затверджені дивіденди міноритарним акціонерам кілька років. Але виплатила їх державі. ВАТ Центренерго досі, всупереч закону, не викуповує акції клієнта, який голосував проти правових дій на зборах акціонерів. ВАТ Моторсіч — держава заморозила обіг акцій вже 3 роки і Моторсіч не може з цим нічого робити. І ось ВАТ Турбоатом фіктивно занизило вартість акцій — щоб не було економічного сенсу міноритаріям продавати свої акції і розмитої частки міноритаріїв в планованому злитті.

Поки держава не припинить порушувати права міноритарних інвесторів, ніякі спроби зробити інфраструктурні зміни або нові біржі, підписувати меморандуми з міжнародними фінансовими організаціями, не допоможуть створити привабливий фондовий ринок і залучити ні місцевих, ні, тим більше, іноземних інвесторів.