Шлях України на захід є незворотним

28.03.2019
| Neue Zürcher Zeitung
«Недостатня боротьба з корупцією також є головною причиною великого незадоволення населення: воно не довіряє всім політикам — і діючій владі і опозиції», - Томаш Фіала, генеральний директор Dragon Capital.

Минуло п'ять років з часу Євромайдану. Як почуває себе економіка України? Інтерв'ю з Томашем Фіалою, одним з провідних інвесторів та економістів країни.

Минуло п'ять років з часу революції, яка отримала назву Євромайдан. Ситуація в Україні з того часу покращилася чи погіршилася?

Ситуація стала набагато кращою. Перед поваленням режиму Віктора Януковича шкідливі наслідки його політики вже були очевидні: економіка перебувала у стагнації і була пронизана корупцією, а податки зросли. Після відмови Януковича підписати Угоду про асоціацію з ЄС Україна зіткнулась з реальною перспективою стати геополітичним сателітом Росії. Це в свою чергу означало похмуре майбутнє для компаній та інвесторів у країні. Люди вийшли на вулиці, і Євромайдан радикально змінив ситуацію.

Чи досягла Революція гідності, як її називають в Україні, своїх цілей?

Очікування були величезні і лише частково виправдалися. Але сталося багато позитивних зрушень. Економіка стабілізувалася і зростає вже протягом декількох років. Інвестиційний клімат значно покращився. Корупція знизилася, хоча й залишається великою проблемою. Уряд здійснив деякі структурні реформи, хоча, звичайно, ще багато чого треба зробити. Загалом, я бачу, що склянка наполовину повна.

«За ці роки не всі заявлені реформи були впроваджені. Але важливі структурні зміни в економіці все ж відбулися».

Які найважливіші кроки з економічної точки зору було зроблено?

Важливим кроком до стабілізації стало зменшення фіскального дефіциту. Крім того, державний борг України почав знижуватись: з 80% ВВП він скоротився до 60% ВВП. Центральний банк працює краще, ніж будь-коли раніше, він має надійну монетарну політику і рішуче запобігає сумнівним бізнес-моделям у банківському секторі. Україна змогла зберегти співпрацю з Міжнародним валютним фондом (МВФ) протягом останніх п'яти років. У той же час, за ці роки не всі заявлені реформи були впроваджені. Але важливі структурні зміни в економіці все ж відбулися.

Знавець України

Мало хто знає про українську економіку краще, ніж чех Томаш Фіала. Після закінчення навчання у Празькому університеті наприкінці 1990-х він переїхав до колишньої радянської республіки і там побудував провідну інвестиційну компанію Dragon Capital. У якості інвестора Томаш спостерігає за розвитком України вже понад 20 років. Він також має добрі зв’язки в українському політикумі. З 2010 року Фіала є президентом Європейської Бізнес Асоціації, найбільшої організації міжнародного бізнесу в Україні, яка об'єднує понад 1000 компаній. Фіала також займається активною громадською діяльністю. Наприклад, він є членом Наглядової ради антикорупційної організації Transparency International Україна.

Після Євромайдану країна поринула в глибоку економічну кризу, реальні доходи українців різко знизилися. Як справи у людей сьогодні?

Купівельна спроможність повернулася до рівня 2013 року. Зараз середня заробітна плата складає близько 340 доларів на місяць. До того ж, зарплати зростають на 20-25% на рік. З одного боку, це пов'язано з поліпшенням економічної ситуації, а з іншого боку, з дефіцитом робочої сили, оскільки багато українців емігрували за останні роки.

Лише в Польщі працюють понад 1 мільйон українців, а всього за кордон, ймовірно, виїхало понад 2 мільйони. Чи не вказує це "голосування ногами" на те, що люди незадоволені ситуацією в Україні?

Люди поїхали в основному через кризу. У той же час, у таких країнах, як Польща, мав місце економічний бум. Безробіття там скоротилося так стрімко, що стало не вистачати власної робочої сили. Тому в Польщі виник великий попит на українських працівників, а уряд країни лібералізував міграційні правила. Українці можуть легко отримати дозвіл на роботу у Польщі на шість місяців. Багато людей зараз їздять туди на заробітки, зберігаючи місце проживання в Україні.

«Велика еміграція з України є проблемою у довгостроковій перспективі. Країна втрачає людей».

Чи є еміграція добрим чинником для України в цілому?

Так, якщо ми говоримо про короткострокову перспективу. Трудові мігранти відправляють багато грошей додому, лише 11 мільярдів доларів або близько 10% ВВП торік. Згідно з дослідженнями, українці в Польщі витрачають там лише 40% свого доходу , а решта повертається до України. Мігранти також набувають нових знань та ознайомлюються із західними методами управління. Це важливо для України. Продуктивність у країні настільки низька не тому, що люди не здатні працювати, а тому що відсутній належний менеджмент. У Польщі українці такі ж продуктивні, як і місцеві жителі. Проте еміграція є проблемою у довгостроковій перспективі. Країна втрачає людей. Це посилює тенденцію до різкого скорочення населення у найближчі десятиліття з демографічних причин.

Ознакою довіри до майбутнього країни є інвестиції компаній. Чи відновили інвестиції зростання?

Ми бачимо, що бізнес має впевненість у завтрашньому дні. Це відображається, наприклад, у тому, що в Києві майже не залишилося вільних офісних приміщень. Такого не було з 2008 року. Компанії реагують на те, що люди хочуть купувати більше товарів, а також можуть собі дозволити дорожчі товари. Після глибокого спаду під час кризи рівень інвестицій відновився і зараз стрімко зростає. Це вкрай необхідно, адже якщо ми хочемо прискорити економічне зростання із сьогоднішніх 3% до 5% і вище, нам буде потрібно значно більше інвестицій.

«Усі кандидати на посаду президента будуть змушені забезпечити підтримку співпраці з МВФ ».

Проте прямі інвестиції іноземних компаній в Україну залишаються надто низькими. У чому причина?

Коли почалася війна на сході України, багато іноземних компаній передумали інвестувати. Потім прямі інвестиції трохи зросли. Зараз до країни надходить близько $2,5 млрд на рік. Бажано було б, щоб надходило вдвічі більше. Ми бачимо велику зацікавленість інвесторів, проте вони все ще тримаються осторонь через президентські та парламентські вибори цього року. Починаючи з 2020 року, прямі іноземні інвестиції, ймовірно, значно зростуть.

Чи буде це залежати від того, хто переможе на президентських виборах?

Реальні шанси мають три кандидати: діючий президент Петро Порошенко, колишній прем'єр-міністр Юлія Тимошенко і – лідер останніх опитувань – комедійний актор Володимир Зеленський. Їхні економічні програми істотно не відрізняються. Крім того, всі три кандидати будуть змушені забезпечити підтримку співпраці з МВФ та іншими донорами, зокрема, Європейським Союзом та Світовим банком, протягом наступних кількох років. Україна повинна виплатити значні борги з 2019 до 2021 року і не зможе цього зробити без міжнародної допомоги. Крім того, нам необхідна підтримка Заходу, щоб витримати тиск Росії. Це розуміють всі три кандидати, що також заспокоює західних інвесторів.

Але іноземні інвестори тримаються осторонь ще й через те, що в Україні практично немає верховенства права, а корупція залишається великою проблемою. Чи поліпшилося щось у цих сферах за останні п'ять років?

Ситуація вже дещо покращилася. Наприклад, у сфері державних закупівель корупція значною мірою усунута завдяки проведенню тендерів через електронну платформу ProZorro. Але в цілому корупція залишається найбільшою проблемою в Україні. Недостатня боротьба з корупцією також є головною причиною великого незадоволення населення: воно не довіряє всім політикам — і діючій владі і опозиції. Навіть лідери серед кандидатів в президенти мають дуже мало схвалення серед людей.

«Корупція залишається найбільшою проблемою в Україні. Вона також є головною причиною великого невдоволення населення».

Які першочергові пріоритети для уряду?

Нашою основною вимогою залишається встановлення принципу верховенства права. Суди залишаються найслабшою ланкою. І хоча Верховний Суд був реформований і працює краще, суди нижчих інстанцій залишаються вразливими до хабарництва. Крім того, необхідні подальші структурні реформи. Зняття мораторію на продаж землі дозволить збільшити потенціал сільського господарства. Має нарешті розпочатися приватизація державних підприємств, на яких досі продовжують наживатися, завдаючи шкоди державному бюджету. Податкова та митна служби повинні бути реформовані таким чином, щоб вони більше не мали можливості шкодити бізнесу. Потрібно докласти ще більше зусиль, щоб поламати монополії і зменшити вплив олігархів. Одним словом, ще багато чого потрібно зробити.

Яка ваша найважливіша вимога до наступного Президента?

Він чи вона повинні очолити боротьбу з корупцією, і при цьому самі подавати гарний приклад. Як Верховний головнокомандуючий, президент повинен продовжувати створювати сильну армію. І разом з наступним урядом, який буде обрано восени, новий президент має забезпечити продовження співпраці з МВФ та іншими донорами. Це також було б важливим знаком для західних інвесторів.

Хіба не можна обійтися без міжнародної фінансової допомоги?

Така залежність України триватиме ще кілька років. Держава має рефінансувати багато боргів до 2021 року, а на міжнародних ринках капіталу Україна може отримати нові кредити лише за умови співпраці з МВФ. У той же час це означає, що МВФ може продовжувати використовувати принцип «батога і пряника» для досягнення прогресу в реформах. Яка альтернатива? Якщо Україна більше не зможе обслуговувати свої борги, знову настане валютна криза та економічний спад. Внаслідок цього будь-який політик втратить популярність. У той же час можливість отримувати гроші від Росії уже відсутня. У нас залишився тільки один шлях.

Чи є зміни після Євромайдану незворотними?

Так, населення вже однозначно налаштоване у бік Європи, і десь дві третини виступають за вступ до ЄС. Політики, які хочуть політично і економічно наслідувати російську модель, вже навряд чи зможуть досягти успіху в Україні.

Чи виявилася російська агресія провальною?

Власне режим Путіна своїми діями змусив українське населення повернутися на захід. Російський підхід завжди був імперіалістичним. Москва розглядає такі країни, як Україна, як держави-сателіти і не хоче визнати, що вони можуть обійтися без Росії. Але українці хочуть будувати свою країну самостійно. Шлях на захід є незворотним.

Оригінал статті німецькою мовою можна знайти тут: https://bit.ly/2FHKvYC